Gå til indhold
Opslag · offentlige registre
Giv mig info om MH Polering ApS

MH Polering ApS

MH Polering ApS er registreret i Danmark under CVR 38270710, stiftet 14. december 2016 som anpartsselskab. Forretningsadressen er Tavleager 1, 2670 Greve, og virksomheden er klassificeret under vinduespolering (DB07 812210).

Bruttofortjeneste1,1 mill. 1,2 %
Årets resultat30k 53,8 %
Egenkapital324k 10,2 %

Nøgleoplysninger

Status
Aktiv (pr. 11. oktober 2026)
Kommune
Greve
Regnskabsklasse
Regnskabsklasse B
Reklamebeskyttet
Ja

via Det Centrale Virksomhedsregister

Regnskab

BruttofortjenesteÅrets resultatBeløb i DKK
0500k1 mill.1,5 mill.202120222023202420252026 [P]2027 [P]
2021 2022 2023 2024 2025 2026 [P] 2027 [P]
Bruttofortjeneste 578 038 kr 635 828 kr 984 721 kr 1 120 240 kr 1 107 076 kr 1 215 238 kr [P] 1 333 967 kr [P]
Resultat før skat 80 939 kr 15 666 kr 30 528 kr 85 617 kr 41 637 kr 45 705 kr [P] 50 170 kr [P]
Årets resultat 62 864 kr 10 665 kr 21 443 kr 65 082 kr 30 071 kr 33 009 kr [P] 36 234 kr [P]
Balancesum 516 302 kr 505 727 kr 501 327 kr 575 767 kr 607 458 kr 666 807 kr [P] 731 954 kr [P]
Egenkapital 196 528 kr 207 193 kr 228 636 kr 293 718 kr 323 788 kr 355 422 kr [P] 390 147 kr [P]
Gæld 319 774 kr 298 534 kr 272 691 kr 282 049 kr 283 670 kr 311 385 kr [P] 341 807 kr [P]

[P] = prognose, ikke rapporterte tall. Beregnet fra selskapets egen vekst og SSBs anslag for privat næringsvirksomhet i Fastlands-Norge.

Nøgletal

Soliditetsgrad
53,3 %
Gældsgrad
0,88
Egenkapitalforrentning
9,3 %
Vækst i bruttofortjeneste
-1,2 %
Vækst i årets resultat
-53,8 %
Vækst i egenkapital
10,2 %

Regnskabsperiode 1. januar 2025 – 31. december 2025. Beløb i DKK. Kilde: Erhvervsstyrelsen, offentliggjorte årsrapporter.

Om virksomheden

MH Polering ApS blev stiftet 14. december 2016 og har dermed eksisteret i 10 år. Et anpartsselskab (ApS) er en selskabsform med begrænset hæftelse: ejerne hæfter kun med den indskudte kapital, som skal være mindst 40.000 kr.

Med en balance på 607.458 kr (2025) rangerer MH Polering ApS som nr. 2 af 7 regnskabsafleverende virksomheder inden for vinduespolering i Greve og som nr. 80 af 211 i hele landet. Rangeringen er regnet ud af os på de seneste regnskaber i CVR og viser kun størrelse, ikke kvalitet.

Årets resultat var et overskud på 30.071 kr. Egenkapitalen er 323.788 kr, svarende til en soliditetsgrad på 53,3 % (medianen i branchen er 39,1 %).

Virksomhedens forretningsadresse er Tavleager 1, 2670 Greve i Greve Kommune. 3 andre virksomheder er registreret på samme adresse. Greve Kommune har 54.262 indbyggere. I hele landet er der 1.954 aktive virksomheder inden for vinduespolering i CVR.

Sammenlignet med branchen

Soliditetsgrad
53,3 % — over branchemedianen på 39,1 %

Medianen er beregnet ud fra 211 virksomheder i samme branche, fra de nyeste årsregnskaber, vi har.

Adressen

Se matrikel- og ejendomsoplysninger for forretningsadressen.

Andre virksomheder på samme adresse

3 andre virksomheder er registreret på adressen. Blandt dem ESSEY ApS, JOHN BRAUER ApS og MH Pol Holding ApS.

Lignende virksomheder

Samme branche og kommune, størst balance først.

Se alle 28 virksomheder inden for vinduespolering i Greve
Vinduespolering i hele Danmark · Greve Kommune

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er CVR-nummeret på MH Polering ApS?

CVR-nummeret på MH Polering ApS er 38270710.

Hvor ligger MH Polering ApS?

MH Polering ApS har forretningsadresse på Tavleager 1, 2670 Greve (Greve Kommune).

Hvornår blev MH Polering ApS stiftet?

MH Polering ApS blev stiftet 14. december 2016 som anpartsselskab.

Hvilken branche er MH Polering ApS i?

Ifølge CVR er MH Polering ApS registreret under branchen vinduespolering (DB07-kode 812210).

Er MH Polering ApS aktiv?

Ja, MH Polering ApS står som aktiv i Det Centrale Virksomhedsregister pr. 11. oktober 2026, da vi sidst hentede oplysningerne. Tjek aktuel status hos Erhvervsstyrelsen før du indgår aftaler.

Om kommunen Greve

Greve har 54.262 indbyggere (2026); befolkningstallet er steget 9,1 % siden 2016. Kommunen dækker 60 km², svarende til 898 indbyggere pr. km². Medianalderen er 43 år (hele landet: 42 år). 21,4 % er under 18 år og 19,0 % er 67 år eller ældre.

Danmarks Statistik, tabel FOLK1A og ARE207. Tallene gælder hele kommunen, ikke området omkring den enkelte adresse.

Uddannelse

Videregående uddannelse
34,2 % (landet 38,6 %)
Lang videregående og ph.d.
10,8 % (landet 13,8 %)
Kun grundskole
22,4 % (landet 22,2 %)

Andel af 15-69-årige efter højest fuldførte uddannelse, 2025. Danmarks Statistik, tabel HFUDD11.

Anmeldte forbrydelser

I de seneste fire kvartaler (2025K3–2026K2) blev der anmeldt 3.347 forbrydelser i Greve, svarende til 61,7 pr. 1.000 indbyggere. Det er omtrent på niveau med landsgennemsnittet på 67,8.

Danmarks Statistik, tabel STRAF11. Det er anmeldelser, ikke domme og ikke faktisk kriminalitet. Kommuner med meget handel og natteliv får høje tal, fordi nævneren kun tæller dem, der bor der.

Boligpriser i Region Sjælland

Enfamiliehuse
2.653.000 kr i gennemsnit (+5,4 % mod samme kvartal året før)
Ejerlejligheder
2.124.000 kr i gennemsnit (+5,5 % mod samme kvartal året før)

Gennemsnitlig salgspris ved fri handel, 2026K2. Danmarks Statistik, tabel EJEN77. Priserne gælder regionen, ikke kommunen eller adressen, og er ikke en vurdering af en bestemt bolig.

Elpris

Elprisen i Østdanmark (DK2) har de seneste 30 dage i gennemsnit ligget på 112,3 øre pr. kWh (laveste -1,1, højeste 568,0).

Spotpris fra Energi Data Service (Energinet), uden nettarif, afgifter, moms og elselskabets tillæg. Det er ikke, hvad du betaler på regningen.

Dokumenter

Kilder og forbehold

Alt på siden er hentet direkte fra Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) via Datafordeleren og sammenstillet automatisk. Intet er beregnet af os.

Registrene kan være forældede. Kontrollér vigtige oplysninger hos datacvr.virk.dk.

Norske ejendomme og virksomheder findes på listings.no.

Opfølgning
Annonce

Listings kan tage fejl. Tjek vigtige oplysninger.