Murergaarden HA ApS
Murergaarden HA ApS er registreret i Danmark under CVR 45059545, stiftet 5. september 2024 som anpartsselskab. Forretningsadressen er Vindspinderivej 34, 4671 Strøby, og virksomheden er klassificeret under murerarbejde (DB07 439100).
Nøgleoplysninger
- Status
- Aktiv (pr. 11. oktober 2026)
- Kommune
- Stevns
- Ansatte
- 2
- Regnskabsklasse
- Regnskabsklasse B
- Reklamebeskyttet
- Nej
via Det Centrale Virksomhedsregister
Regnskab 2025
- Bruttofortjeneste
- 2 116 554 kr
- Resultat før skat
- 176 686 kr
- Årets resultat
- 136 118 kr
- Balancesum
- 1 057 196 kr
- Egenkapital
- 176 118 kr
- Gæld
- 881 078 kr
2026 [P]
- Bruttofortjeneste
- 2 156 769 kr
- Resultat før skat
- 180 043 kr
- Årets resultat
- 138 704 kr
- Balancesum
- 1 077 283 kr
- Egenkapital
- 179 464 kr
- Gæld
- 897 818 kr
2027 [P]
- Bruttofortjeneste
- 2 197 747 kr
- Resultat før skat
- 183 464 kr
- Årets resultat
- 141 340 kr
- Balancesum
- 1 097 751 kr
- Egenkapital
- 182 874 kr
- Gæld
- 914 877 kr
[P] = prognose, ikke rapporterte tall. Beregnet fra selskapets egen vekst og SSBs anslag for privat næringsvirksomhet i Fastlands-Norge.
Nøgletal
- Soliditetsgrad
- 16,7 %
- Gældsgrad
- 5,00
- Egenkapitalforrentning
- 77,3 %
Regnskabsperiode 5. september 2024 – 31. december 2025. Beløb i DKK. Kilde: Erhvervsstyrelsen, offentliggjorte årsrapporter.
Om virksomheden
Murergaarden HA ApS blev stiftet 5. september 2024 og har dermed eksisteret i 2 år. Et anpartsselskab (ApS) er en selskabsform med begrænset hæftelse: ejerne hæfter kun med den indskudte kapital, som skal være mindst 40.000 kr.
Med en balance på 1,1 mio. kr (2025) rangerer Murergaarden HA ApS som nr. 5 af 14 regnskabsafleverende virksomheder inden for murerarbejde i Stevns og som nr. 963 af 2.132 i hele landet. Rangeringen er regnet ud af os på de seneste regnskaber i CVR og viser kun størrelse, ikke kvalitet.
Årets resultat var et overskud på 136.118 kr. Egenkapitalen er 176.118 kr, svarende til en soliditetsgrad på 16,7 % (medianen i branchen er 40,9 %).
Murergaarden HA ApS havde 2 ansatte ifølge de seneste oplysninger; medianvirksomheden inden for murerarbejde har 2 ansatte.
Virksomhedens forretningsadresse er Vindspinderivej 34, 4671 Strøby i Stevns Kommune. Én anden virksomhed er registreret på samme adresse. Stevns Kommune har 23.990 indbyggere. I hele landet er der 4.534 aktive virksomheder inden for murerarbejde i CVR.
Sammenlignet med branchen
- Soliditetsgrad
- 16,7 % — under branchemedianen på 40,9 %
Medianen er beregnet ud fra 2.121 virksomheder i samme branche, fra de nyeste årsregnskaber, vi har.
Adressen
Se matrikel- og ejendomsoplysninger for forretningsadressen.
Andre virksomheder på samme adresse
Én anden virksomhed er registreret på adressen. Blandt dem HATA Holding ApS.
Lignende virksomheder
- Murerfirmaet Peter Rheder ApS — balance 3 430 023 kr, 9 ansatte
- MURERFIRMAET BAGGER ANDERSEN ApS — balance 2 060 124 kr
- MMJ aps — balance 1 463 141 kr, 6 ansatte
- Csmurer ApS — balance 1 222 186 kr
- AMB BYG ApS — balance 1 012 144 kr
- DANSK MURER TEKNIK ApS — balance 788 112 kr
- membrangruppen.dk ApS — balance 711 783 kr, 2 ansatte
- Stevns Entreprenør- og Kloakservice ApS — balance 525 547 kr
Samme branche og kommune, størst balance først.
Se alle 39 virksomheder inden for murerarbejde i Stevns
Murerarbejde i hele Danmark
· Stevns Kommune
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er CVR-nummeret på Murergaarden HA ApS?
CVR-nummeret på Murergaarden HA ApS er 45059545.
Hvor ligger Murergaarden HA ApS?
Murergaarden HA ApS har forretningsadresse på Vindspinderivej 34, 4671 Strøby (Stevns Kommune).
Hvornår blev Murergaarden HA ApS stiftet?
Murergaarden HA ApS blev stiftet 5. september 2024 som anpartsselskab.
Hvilken branche er Murergaarden HA ApS i?
Ifølge CVR er Murergaarden HA ApS registreret under branchen murerarbejde (DB07-kode 439100).
Hvor mange ansatte har Murergaarden HA ApS?
Murergaarden HA ApS havde 2 ansatte ifølge de seneste oplysninger i CVR og årsregnskabet.
Er Murergaarden HA ApS aktiv?
Ja, Murergaarden HA ApS står som aktiv i Det Centrale Virksomhedsregister pr. 11. oktober 2026, da vi sidst hentede oplysningerne. Tjek aktuel status hos Erhvervsstyrelsen før du indgår aftaler.
Om kommunen Stevns
Stevns har 23.990 indbyggere (2026); befolkningstallet er steget 7,2 % siden 2016. Kommunen dækker 250 km², svarende til 96 indbyggere pr. km². Medianalderen er 50 år (hele landet: 42 år). 17,7 % er under 18 år og 24,3 % er 67 år eller ældre.
Danmarks Statistik, tabel FOLK1A og ARE207. Tallene gælder hele kommunen, ikke området omkring den enkelte adresse.
Uddannelse
- Videregående uddannelse
- 28,2 % (landet 38,6 %)
- Lang videregående og ph.d.
- 6,9 % (landet 13,8 %)
- Kun grundskole
- 25,8 % (landet 22,2 %)
Andel af 15-69-årige efter højest fuldførte uddannelse, 2025. Danmarks Statistik, tabel HFUDD11.
Anmeldte forbrydelser
I de seneste fire kvartaler (2025K3–2026K2) blev der anmeldt 812 forbrydelser i Stevns, svarende til 33,8 pr. 1.000 indbyggere. Det er lavere end landsgennemsnittet på 67,8.
Danmarks Statistik, tabel STRAF11. Det er anmeldelser, ikke domme og ikke faktisk kriminalitet. Kommuner med meget handel og natteliv får høje tal, fordi nævneren kun tæller dem, der bor der.
Boligpriser i Region Sjælland
- Enfamiliehuse
- 2.653.000 kr i gennemsnit (+5,4 % mod samme kvartal året før)
- Ejerlejligheder
- 2.124.000 kr i gennemsnit (+5,5 % mod samme kvartal året før)
Gennemsnitlig salgspris ved fri handel, 2026K2. Danmarks Statistik, tabel EJEN77. Priserne gælder regionen, ikke kommunen eller adressen, og er ikke en vurdering af en bestemt bolig.
Elpris
Elprisen i Østdanmark (DK2) har de seneste 30 dage i gennemsnit ligget på 111,9 øre pr. kWh (laveste -1,1, højeste 568,0).
Spotpris fra Energi Data Service (Energinet), uden nettarif, afgifter, moms og elselskabets tillæg. Det er ikke, hvad du betaler på regningen.
Dokumenter
- CVR-udskrift hos Erhvervsstyrelsen — officiel virksomhedsside med status, virksomhedshistorik, ejere og årsrapporter
- Årsrapport 2025 (XML) — regnskabsdata som indleveret til Erhvervsstyrelsen i XBRL-format
Kilder og forbehold
Alt på siden er hentet direkte fra Det Centrale Virksomhedsregister (CVR) via Datafordeleren og sammenstillet automatisk. Intet er beregnet af os.
Registrene kan være forældede. Kontrollér vigtige oplysninger hos datacvr.virk.dk.
Norske ejendomme og virksomheder findes på listings.no.
Forhåndsbestill / venteliste
«Bygg en succesfull bedrift» av Linus Bakken kommer i 2027. Legg igjen navn og e-post, så får du beskjed først når forhåndsbestillingen åpner.
Takk! Du står på listen.
Vi sender deg en e-post når boken kan forhåndsbestilles.
Listings kan tage fejl. Tjek vigtige oplysninger.